Szerecsendió
Gyógyhatása: kis mennyiségben jótékony befolyással bír a vérnyomásra. A szerecsendió olyan antioxidánsokat tartalmaz, amelyek nagyon hasznosak a szervezet megfelelő működése szempontjából. A szerecsendióban található aktív vegyületek némelyike képes megakadályozni a gombás és depresszióért felelős aktivitásokat a szervezetben. Ezt az illatos fűszert időtlen idők óta használják vágyfokozóként, ezenkívül pedig a fűszer hormonserkentő hatásokkal is rendelkezik. A hányinger megszüntethető, ha friss szerecsendiót fogyasztunk mézzel. A szerecsendió más hozzávalókkal együtt (mézzel), hatékonyan megszünteti az olyan problémákat, mint a gyomorhurut és a gyomorrontás. Az emésztés fokozása serkenti az anyagcserés reakciókat a szervezetben. A szerecsendióban található vitaminok és antioxidánsok a szervezet tápanyag ciklusában is részt vesznek, ami segít abban, hogy a szervezet maximálisan egészséges maradjon, mivel ellátja azt a szükséges tápanyagokkal. A szerecsendió vasat tartalmaz, amely megnöveli a vörös vérsejtek számát a vérben. A szerecsendióban lévő réz is fontos tápanyag, amely segít a vérnyomás fenntartásában, következésképp pedig a szívritmust is szabályozza. A szerecsendió használatától a bőr egészséges és sima lesz. A szerecsendióval hatékonyan színezhető a haj, valamint serkenti a fejbőr vérkeringését, ezáltal serkenti a hajnövekedést is. A haj a szerecsendió használatával fényes, selymes és dús marad.
Olaj: oldja a stresszt, javítja a szellemi képességeket. Állítólag álmokat is elő lehet idézni az olaj segítségével.Olaját a fogászatban a fogfájás kezelésére használják. Az olaj ezen kívül testmasszázshoz is használható, mivel kezelhető vele az ízületi fájdalom. A szerecsendió olajat általában arra használják, hogy megakadályozzák vele az emésztési problémák kialakulását, azonban az olaj jó hatással van az idegrendszer megfelelő működésére is. A szerecsendióból kivont olajat a testápolók, bőrradírok és krémek elkészítéséhez használják. Ideális alapanyag, mivel megszépíti az arcbőrt. A szerecsendió olaj a hajápolásban is használható. Nem csak serkenti a hajnövekedést, de gyönyörű fényessé is teszi a hajat. Ez az illóolaj számos hajápoló termékben megtalálható és számtalan előnnyel rendelkezik.
A szerecsendió olaj egy illékony illóolaj, amely híg állagú és fűszeres aromájú. Hajfestésnél, valamint házilag készített krémeknél, testápolóknál és szappanoknál használják. A szerecsendió olajat naponta kellene fogyasztani, átlagosan 4-5 csepp elég belőle. Hozzáadhatjuk tejes turmixokhoz vagy egyszerűen elfogyaszthatjuk egy kanál mézzel. Tanácsos az olajat üres gyomorra elfogyasztani, így az olaj jótékony hatásai maximálisan kihasználhatóak.
A szerecsendió olaj fogyasztásának nincsenek mellékhatásai.
Bőrradír: sárga lencse porból és szerecsendió. Ez a bőrradír kiválóan hat, és eltávolítja a mitesszereket.
Fertőtlenítő krém: ugyanannyi mennyiségű szerecsendiót. mézet és fahéjat keverjünk össze, és vigyük fel az arcra minden reggel. Hagyjuk fent 10-15 percig, majd hideg vízzel mossuk le. Ez a keverék enyhíti a pattanásokat és elhalványítja a sebeket.
Krém szépséghibákra: ugyanannyi szerecsendió port és mézet keverjünk össze. Vigyük fel az arcra, majd hagyjuk fent 30 percig, végül hideg vízzel mossuk le.
Arcbőr: keverjünk össze egy kanál tejet szerecsendióval és minden nap vigyük
fel a keveréket az arcra. Hagyjuk fent 30 percig, majd hideg vízzel
mossuk le. Ez a keverék az arcbőrre van kiváló hatással.
Piros arcbőr ellen: a szerecsendió szódabikarbónával együtt közepes sűrűségű krémet képez. Az arcra rendszeresen vigyük fel a keveréket. 2-3 napon belül látni fogjuk, hogy csökken az arc pirossága és puffadtsága.
Krém: a reszelt szerecsendió a vízben azonnal feloldódik, és krém lesz belőle. Fahéjat is adhatunk a keverékhez. Vigyük fel a krémet a bőrre, és hagyjuk fent egy órán át, végül hideg vízzel öblítsük le. 2-3 héten keresztül folyamatosan használjuk a keveréket. Ettől a bőr sima és rugalmas lesz, valamint eltűnnek a pattanások és a szépséghibák is a bőrről.
Pattanásos bőr: a pattanások eltávolításához használjunk szerecsendiós bőrradírt. A bőrradír elkészítéséhez használjunk egy csipet szerecsendiót, valamint tejport.
Felhasználása: használják a besamel mártások
elkészítéséhez, valamint jól illik a párolt és sütött ételekhez.
Ezenkívül használható curryben, tojáslikőrben, gyümölcssalátában,
szószokban, puncsban, tésztákban és zöldségekhez. Egy egész szerecsendió
körülbelül 2-3 kanál őrölt szerecsendiónak felel meg. A szerecsendió sós, valamint sajtos, spenótos, sütőtökös ételekben,
illetve levesekben is használható. A vegetáriánus ételek elkészítésénél
gyakori fűszer. Ezenkívül használják még raguk, kolbászok, zabkása és curry elkészítésénél
is. Egy csipet fahéjjal a
latte, cappuccino, milkshake, szója és tej smoothie, forralt bor
is megszórható. Néhány országban a fekete kávét szerecsendióval főzik le, mivel a
kávé így édesebb és erősebb ízű lesz. A szerecsendió ezeken kívül
mindenféle édes ételben is felhasználható, bizonyos ételekhez pedig a
szerecsendió a legjobb választás, például a rebarbara, vaníliás krém,
sütemény és puding. Néhány csipet őrölt szerecsendió elég aromát és ízt ad az
ételeknek, míg 4-5 csepp elég, ha az olajat használná. Az egész
szerecsendió is használható reszelt formában, de csak korlátolt
mennyiségben.