Pasztinák


Vad formája egész Európában megtalálható, száraz hegyi talajokon és nedves réteken egyaránt. Évezredek óta ismert kultúrnövényként is. Étkezésre a gyökerét használják, amelyet nagyjából a sárgarépához hasonlóan készítenek el, noha íze a zelleréhez hasonlít jobban.

Gyógyhatása: hatóanyagai hasonlóak a petrezselyeméhez, gyökerének főzete vizelethajtó, görcsoldó, vese- és epekő, illetve gyomorbajok esetén jó hatású. A pasztinák vitaminok és ásványi anyagok tárháza, hiszen van benne B- és C-vitamin, illetve vas-, kalcium-, és foszfortartalma is kiemelkedő. Mindezek mellett fehérjét, rostot, keményítőt és pektint is tartalmaz. A zöldségben lévő rostok jó hatással vannak az emésztésre és a bélműködésre. Csökkenti a puffadás kellemetlen tüneteit, hiszen szélhajtó hatása is van. Ez a zöldség nemcsak a koleszterinszintet, hanem a vércukorszintet is szabályozni tudja. Tisztítja a vesét és az epét. A népgyógyászatban elsőrendű erősítőként tartották számon, amellyel idős, legyengült, lábadozó betegeket gyógyítottak. Az erősen lesoványodott, étvágytalan, esetleg tbc-s betegeknek tejben főtt pasztinákot adtak gyógyszerként.

Felhasználása: minden olyan ételben, amelybe petrezselymet használnak. Kevesebb kell belőle, és az ételnek édeskés ízt ad. A gyökérből nyert anyagokat a likőriparban használják ízesítőként. A pasztináknak csak a gyökere fogyasztható, a levele emberi táplálkozásra alkalmatlan.Használható levesekhez, öntetekhez, salátákhoz, köretekhez, mártásokhoz is. Az adagolásával vigyázzunk, nehogy túl édessé tegye az ételt. Megszárítva fehér aszalványt kaphatunk, ami fűszerként jól használható. A hűtő- és a konzervipar is szívesen alkalmazza. Töltelékként és köretként is felhasználható. A gyökérből nyert anyagokat a likőriparban használják ízesítőként. Sós ételekhez, hús-, és zöldséglevesekbe, babos ételekbe, salátákba különleges, fűszeres ízvilágú. Elkészítésekor a szokásosnál több sót kell használni. A burgonyát is lehet vele helyettesíteni. Készíthetünk belőle csipszet és pürét is. Remekül aszalható, száradtan is fehér marad. Sótlanul megfőzve édességek alapanyaga lehet.

Különleges tudnivalók: érzékenyebb bőrűek a ritkításánál, szedésénél használjanak kesztyűt, mert a levele esetleg bőrgyulladást, allergiás kiütéseket, hólyagokat okozhat. A túlfőzött paszternák viszont rostjaira esik szét és kesernyés ízű lesz. Mivel ízanyagainak jelentős része közvetlenül a héj alatt található, a hámozás csökkenti az íz erősségét.





 







Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el
Sütiket használunk, hogy biztosítsuk a weboldal megfelelő működését és biztonságát, valamint hogy a lehető legjobb felhasználói élményt kínáljuk Neked.

Haladó beállítások

Itt testreszabhatod a süti beállításokat. Engedélyezd vagy tiltsd le a következő kategóriákat, és mentsd el a módosításokat.