Kardamom


A kardamom indiai eredetű fűszernövény, melynek jellegzetes, gazdag, melengető aromája van, és nagyszerű ízesítője lehet forró italoknak, például kakaónak vagy kávénak, de süteményeknek és édességeknek is. Azért is érdemes gyakrabban fogyasztani, mert az egészségünkre is jó hatással van. A fekete kardamom ízét és aromáját tekintve lényegesen különböznek a zöld kardamomtól. A fekete kardamom aromája friss, fűszeres, ugyanakkor füstös, a kámforéhoz hasonlatos. Szívesen használják a kínai zöldséges ételekhez.

Gyógyhatása: segíti a gázképződés és a puffadás elleni küzdelmet, megelőzi az ezekkel összefüggő hasi görcsöket is. Emellett az epetermelődést is serkenti, így a zsírok megemésztésére is jó hatással van. A kardamom számos emésztési zavarra jelenthet megoldást, így a székrekedésre, a túlzott savképződésre és a gyomorégésre, valamint akkor is érdemes fogyasztani, ha fertőzés támadta meg a gyomrunkat. A kardamommagokat elrágcsálhatjuk nyersen evés után, de az étkezések után fogyasztott kardamomtea is jótékony hatású. Ha étkezések előtt esszük vagy isszuk a kardamomot, az étvágyunkat is javítja. Akkor is érdemes kardamommagot rágcsálni, ha a kellemetlen lehelet ellen szeretnénk küzdeni. A fűszerben ugyanis antibakteriális hatóanyagok is vannak, így elpusztítja azokat a mikrobákat, melyek a rossz lehelet kialakulásáért felelősek. A kardamomnak ráadásul kellemes illata is van.
A kardamom antioxidánsokban, vitaminokban, ásványi anyagokban is gazdag, ez pedig nemcsak a sejtjeinket óvja, védi, de méregtelenítő hatású is egyben. Annak is érdemes rendszeresen kardamomot fogyasztani, aki többet szeretne tenni a veséje egészségéért. A kardamom fokozza a vizeletkiválasztást, csökkenti a vérnyomást, és a benne található vegyületek a vesében felgyülemlett kalcium és húgysav eltávolítását is serkentik. A kardamom a húgyúti fertőzések természetes gyógyítója is lehet. A kardamomban található vegyületek fokozzák a vérkeringést, csökkentik a gyulladásokat és a nyálkahártyát is nyugtatják, így olyan problémák ellen is bevethetjük, mint az asztma vagy a krónikus bronchitis. Melegítő hatású, pozitív hatással van az érzelmekre, melegszívűvé tesz. Nyugtatja az idegrendszert. Fellendíti a bennünk szunnyadó életerőt, így alkalmazható depresszió és kimerültség esetén is. Zúzódásra, izomgörcsökre használjuk illóolaját. Gyulladáscsökkentő, fájdalom-, és vérzéscsillapító. Serkentő hatása miatt afrodiziákumként is számon tartják. Fertőtleníti a szájüreget, fogfájás-, és fogínyfertőzés ellen is hatékonyan bevethető.

Teája és a kardamommal fűszerezett ételek rendszeres fogyasztása enyhítheti a köhögést, a nehézlégzést, a légszomjat, a mellkasi fájdalmakat is. Női bajokra is hatásos.

Ezt a fűszert azoknak a férfiaknak is érdemes rendszeresen beépíteni az étrendjükbe, akik szeretnék felpezsdíteni a szexuális életüket. A kardamom számos szexuális jellegű probléma ellen jelenthet természetes megoldást, ilyen például az impotencia vagy a korai magömlés. Érdemes naponta két-három csésze kardamomteát inni azoknak az uraknak, akik szexuális problémákkal küzdenek, vagy szeretnék megelőzni azokat.

 Felhasználás: leginkább sütemények, különösen a mézeskalács és a kardamomkenyér fűszereként ismerjük. Mind e mellett jól harmonizál a hús-, és szárnyas-, és halételekkel, de a tejes alapú desszertek pudingok és a befőttek különös fűszere is lehet. Számos gyomor-, és gyógylikőrben megtalálható, s a dohányipar is hasznosítja. A magvaiból nyert olajjal szappanokat, kozmetikumokat és parfümöket illatosítanak.

Különleges tudnivalók: : gyulladásos és infarktus közeli állapotok, vérzések, fekélyek, epekő esetén ellenjavallt.Nyugtatja az idegrendszert, sőt érzelmi jólétünk támogatója is a kardamom. Fellendíti a bennünk szunnyadó életerőt, így alkalmazható depresszió és kimerültség esetén is.

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el