Gyógynövények


Gyógynövényeknek nevezzük azokat a növényeket, melyek különböző módon felhasználva jótékony, gyógyító hatást gyakorolnak a szervezetre.

Bizonyos növények egy adott szervre vagy szövetre fejtik ki hatásukat (pl. epehajtók, szívre hatóak), és vannak általános hatású növények, melyek immunrendszer erősítők, segítik és szabályozzák az anyagcsere és emésztési folyamatokat, a belső környezet állandóságát.

Gyógynövények alkalmazásánál fontos megjegyezni, hogy a túlzott adagolás, vagy a nem megfelelő anyag kiválasztása hosszú távon már káros hatást válthat ki. Figyelem! Gyermekek, terhes nők, szoptató anyák esetében eleve jóval kisebb mennyiségű (vagy egyáltalán nem) gyógynövény hatóanyagot kell felhasználni, és feltétlenül szakemberrel kell konzultálni annak jellege és mennyisége, illetve időrendi-időbeli vonatkozásáról!

Gyógynövények gyűjtése, szárítása, tárolása

A gyógynövények gyűjtése és feldolgozása részben, szó volt arról, hogyan szedjük és készítsük elő a növényeket a gyógynövényes készítmények, gyógyszerek elkészítéséhez.
Amennyiben gyűjtjük a gyógynövényeket, azt is tudnunk kell, hogy melyik időszakban tartalmazzák legnagyobb mennyiségben a hatóanyagukat. Általánosságban elmondható, hogy a gyökereket kora tavasszal vagy ősszel, leveleket virágzás előtt vagy alatt, a terméseket a teljes érés idején célszerű begyűjteni. Virágokat a virágzás kezdetén, és csak teljesen egészséges és féregmentes, száraz állapotában, azaz lehetőleg napsütés idején s

Gyógynövényeket soha ne gyűjtsük műanyagzacskóban, mert bepállanak, és csak teljesen száraz állapotban tegyük el őket. Szárítás előtt sem kell a gyógynövényeket megmosni, aprítás után terítsük szét egy textilkendőn vagy papír felületen, és szellős helyen szárítsuk ki. Általában 2-3 hét a szárítási idő. Gyökerek és nedvdús termékek, kérgek szárítása esetében, ha a sütőben szárítjuk ki a növényi részt, akkor sem lehet 35 °C-nál magasabb a szárítási hőmérséklet! Gyógynövények tárolása sötét, zöld üvegben történjen, de kartondobozban, textilzsákban is célszerű az elhelyezésük. A gyógynövények ne érintkezzenek fémmel és a fénytől is óvjuk a már szárított gyógynövényeinket!
Ne gyűjtsünk növényeket műtrágyázott szántóföldeken, legelőkön, szennyezett vizek partján, autópályák és autóutak mellett, illetve ipartelepek és vasút közelében! Kizárólag alapos növényi ismerettel rendelkezve gyűjtsük be a növényeinket, mert nagy az összekeverhetőség kockázata. Inkább otthoni környezetben neveljük és termesszük ki magról, hajtásról azokat a gyógynövényeket, melyekre szükségünk van, vagy vásároljunk kész termékeket. Csak azt és annyi részt távolítsunk el a gyógynövényről, melyre szükség van, és soha ne szüreteljük le mindet egyszerre.
A védett növényeket semmilyen körülmények között ne szakítsuk le, mert valószínűleg csak az adott környezetben érzik jól magukat. Természetvédelmi környezetben, pedig egyáltalán ne gyűjtsünk semmilyen növényt sem.

Gyógynövények felhasználási lehetőségei


Gyógynövényekből általában teát és teakeverékeket, kenőcsöket, olajokat, illóolajokat, szörpöket, tinktúrákat, friss leveket, illetve borogatásokat, dunsztkötéseket és fürdőket készíthetünk. Általánosságban igaz, hogy a készítményhez szükséges növényadalékokat az előírás szerint, de a kort, a súlyt, a betegség fokát és súlyosságát is figyelembe véve kell alkalmazni. Mérlegelni kell ezen kívül, hogy egyfajta gyógynövényt használunk fel, vagy összetett készítményt alkalmazunk-e. Általában hatékonyabb, ha többféle, egymást kiegészítő, illetve támogató gyógynövényt alkalmazunk egyszerre, az összeállítások maximum 5-7 fajta gyógynövényt tartalmazhatnak. Ügyelni kell a közben szedett gyógyszerek indikációs jellegére is.

Gyógynövény- tea készítéséhez tiszta, lehetőleg külön erre a célra használt teljesen ép, zománcozott edényt, üvegedényt, esetleg cserépedényt használjunk. Általában 1 evőkanál (kb. 10g) vagy 1 teáskanál (kb. 3g) az egyszeri dózis, melyhez 1,5-2-2,5 dl vizet használunk fel. A teát frissen, illetve maximum még aznap fogyasszuk el, ízesítéshez használhatunk cukrot, mézet vagy citromot is. Mindig kortyolva kell elfogyasztani a gyógynövényes teákat, egész napra elosztva az adott mennyiséget. Bizonyos időszakban célszerűek egyes teaféleségek elfogyasztása, a kívánt hatás eléréséért: például étvágycsökkentő teákat étkezés előtt 20-30 perccel, az emésztést elősegítő, epe vagy májra ható gyógynövényteákat az étkezés végén, vízhajtókat, köhögéscsillapítókat, vérnyomáscsökkentőket, enyhe nyugtatókat a nap bármelyik szakában, de gyomorsav lekötő és féregűző, altató hatású gyógynövényteákat az esti órákban fogyasszuk el. Mielőtt elfogyasztjuk a gyógynövényteánkat, mindig tudatosítsuk magunkban, hogy milyen céllal vesszük magunkhoz azt.

Gyógynövények felhasználási módozatai


Forrázat

A felforrt, lobogó vizet ráöntjük a gyógynövényre, majd lefedve 3-5- max. 10 percig áztatjuk. Ha a hőre érzékeny anyagokat szeretnénk megkímélni, akkor a teafű felét előző este hideg vízbe áztatjuk, majd másnap a másik feléből forrázatot készítünk, és összevegyítjük az alkotót. Majd leszűrjük a teát és átnyomkodjuk, hogy minden alkotó belekerüljön teavizünkbe.

Főzet

Általában a gyökereket, kérgeket, fás részeket főzzük. Hideg vízben tesszük fel főzni, majd 1-2 perc forralás után még 10-20 percig áztatjuk is az anyagot. De elő is áztathatjuk hideg vízben fél-egy órára az anyagokat, és csak utána tesszük fel főzni 5-10 percig.

Hideg áztatás

A teafüvet 8-12 órán át, fél adag hideg vízben (lehet még ecetben, borban, vizes alkoholban) áztatjuk, majd leszűrjük. A szűrőben maradt növényt, a másik fél adag vízzel leforrázzuk. A forrázatot kissé hűlni hagyjuk, majd összevegyítjük őket.

Esszencia

Tiszta tömény alkohollal leöntjük a feldarabolt növényeket, és 2-3 hétig hagyjuk ázni őket. 30C°-nál melegebb helyen ne tároljuk a készítményt. Időnként összekeverjük, összerázogatjuk, majd szűrőpapíron keresztül leszűrjük, és jól átpréseljük az esszenciánkat. Jól zárható sötét üvegben tároljuk. Teába csöpögtethetünk belőle, vagy használhatjuk borogatáshoz, bedörzsöléshez is.

Friss lé

A gyógynövényeket turmixgépbe helyezzük, majd utána alaposan kipréseljük és szűrjük a levet. Így friss növényi nedv, növényi olaj nyerhető. Hűtőbe helyezett sötét és jól záródó üvegben sokáig eláll.

Gyógyfürdők

Fürdőzés során a gyógynövények hatóanyagai felszívódnak a bőr pórusain keresztül. Kádba való teljes fürdőzés során kb. 200 gr gyógynövényt használunk fel. Előző este hideg vízben áztatjuk a füvet, majd másnap a fürdőzés előtt felmelegítjük azt, és leszűrés, átnyomkodás után hozzáöntjük a fürdővízhez a teakészítményt. Általában 20 perc idő elegendő, de a szív tájéka lehetőleg ne kerüljön ennyi időre a víz alá. Ülőfürdőt is vehetünk, ilyenkor csak arra ügyeljünk, hogy a vese tájékát is érje a víz. Fürdőzés után szárazra törülközve és a törülközővel jól átdörzsölve magunkat mindenképpen ajánlott 20-30 perces pihenés, célszerű betakarózva az ágyba feküdni.

Borogatás

A gyógynövényt tiszta sodrófával jól összetörjük, pépesítjük, majd fehér vászonkendőre felkenjük. Elhelyezzük a gyógyítandó testfelületen, és ha éjszakára is fenn szeretnénk tartani, akkor még átkötjük. Érzékeny bőr esetén ne hagyjuk egész éjszakára fenn a borogatást.

Dunsztkötés

Vízgőz fölött puhítjuk meg a növényeket. Ha megpuhultak, fehér vászonkendőre helyezzük az anyagot, és beborítjuk vele az adott testfelületet. Erre a vászonkendőre még ezek után rátekerünk fóliát, mely melegen tartja a kötést.

Kenőcs készítés

A gyógynövényeket apróra vágjuk, forró disznózsírban 1-2 percig sütjük, majd lefedve 1 éjszakán át hűlni hagyjuk. Másnap ismét felmelegítjük, leszűrjük, és jól záródó tégelyben elhelyezzük. A tégelyt a továbbiakban hideg helyen tároljuk.

Olaj készítés

Jól záródó üvegben lazán elhelyezzük a gyógynövényeket és leöntjük hidegen sajtolt olajjal. Meleg helyen tartjuk az üveget, melyet időnként összerázunk, megforgatunk. Ezután leszűrjük, jól kipréseljük, kinyomkodjuk a szűrőn maradt növényt még az olajba, és jól lezárt üvegben tároljuk tovább.

Beöntés

Lehet gyógyteás beöntést is alkalmazni, amikor gyulladást akarunk csökkenteni, vagy csak tisztítani szándékozunk. Bármilyen bélrendszeri elváltozás esetében azonban kérjük ki szakember véleményét!


Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el