Édesgyökér
Háromszor-négyszer édesebb a cukornál és csak a burgonya
terjedése szorította vissza az édesgyökér fogyasztását.
Gyógyhatása: köhögéscsillapításra és görcsoldásra. Nem csak nyersen, de főzetként és gyógyteaként is használták a szamárköhögés és influenza gyógyításában. Az édesgyökér pozitív tulajdonságai közé tartozik, hogy más gyógynövényekkel együtt alkalmazva, felerősíti azok gyógyerejét. A növényből készült tea vagy főzet természetes gyógymód a szervezetben fellépő gyulladás kezelésére és gyomorbántalmakra egyaránt. Vizelethajtó, különösen ajánlott a vese-, és epekő kezelésekor. Amellett, hogy képes optimalizálni a zsírégetést a szervezetben, megakadályozza a máj elzsírosodását. A növény meg tudja gátolni a menstruáció előtt jelentkező fájdalmat. Ha kevés a szervezetben az ösztrogén, képes pótolni annak hiányát. Ezért a klimax időszakában hatékony megoldást jelent. A mellékvesék igen érzékenyek a stresszre, és ha nem működnek megfelelően, akkor romolhat az emésztésünk, krónikus fáradtság törhet ránk, alvászavaraink lehetnek, megemelkedhet a vércukorszintünk, és gyengülhet az immunrendszerünk. Segíthet helyreállítani a mellékvesék működését. Állandó fáradtságot, pihenés utáni kimerültséget, hidegrázást, feledékenységet, csökkent nemi vágyat, hízékonyságot a hasi tájékon gyógyít. Autoimmun betegség esetén segíthet visszaállítani a szervezet belső egyensúlyát. Szervezetünkben a sejtszintű gyulladások számos betegség kialakulásáért lehetnek felelősek. Ilyen az elhízás, a cukorbetegség, a rák vagy épp a szívbetegség. Az édesgyökér erőteljesen gyulladásgátló hatású, így akkor is érdemes fogyasztani, ha épp nem érezzük magunkat betegnek. Az édesgyökér hatékony lehet az emésztőrendszeri rákbetegségek kialakulásának megelőzésében, és a mellrákéban is. Rákbetegeknek is ajánlják kiegészítő kezelésként. Az édesgyökérben található összetevők hatékonyan segítenek megelőzni a fogszuvasodást, antibakteriális hatásuknak köszönhetően. Segít az emésztőrendszer méregtelenítésében is, és gyulladásgátló hatása miatt az egész szervezetünkre nagyon jó hatással van. A mellékvesekéreg hormontermelését fokozza.
Teáját kúraszerűen érdemes fogyasztani napi 2-3
alkalommal, 3 héten át.
Köhögés és influenza ellen teának készítve fogyasztják. Köptető, nyákoldó és
gyulladáscsökkentő hatása mellett máj méregtelenítő és antiallergén
hatását is kimutatták. Gyomorvédő,
gyomorfekély kezelésére is használták, de főzete vízhajtó, így
vesebajok esetén is jótékony hatású.
Erős íze miatt önmagában nem használható, azonban kiváló édesítőszer: cukorkákban, rágógumiban és gyógyszerekben is találkozhatunk vele.
Különleges tudnivalók: Vigyázzunk, hogy ne igyunk belőle túl sok teát , mert nagy mennyiségben megemelheti a vérnyomást és károsíthatja a veséket, illetve azoknak sem javasolják, akik szívbetegség miatt állnak gyógyszeres kezelés alatt. Adagolásával azonban nem árt vigyázni, mert túlzott mennyiségben akár kellemetlen szövődményeket is okozhat. Túlzott és tartós fogyasztása zavarhatja a szervezet nátrium és kálium szintjét. Ezért célszerű napi 250-500 mg-ra csökkenteni a bevitelét, legfeljebb 50g fogyasztható naponta.