Betegségek D
Dadogás
Drágakő: apatit, kalcedon, pirit
Megerősítés: Szabadon szót emelhetek a saját érdekemben. Most biztonságos számomra az önkifejezés. Csak szeretettel kommunikálok.
Lelki hatások: nem mondjuk ki szabadon, amit gondolunk. A gondolkodás, és a beszéd központja blokkolt. Öntudatlan próbálkozás arra, hogy felhívjuk magunkra a figyelmet, a középpontba kerüljünk és hatalmat gyakoroljunk. A dadogónak a torkában ül a félelem. Nem engedi el magát, nem nyílik meg a vágyai előtt, melyek nyomása annál erősebb, és félelmetesebb, mennél tovább fojtja el őket az ember. A dadogás tünete ráadásul kontaktus, és partnerkapcsolati nehézségeket okoz, és ezzel bezárult az ördögi kör. A dadogó nem mondja ki, amit ki kellene mondania. Ha szembehelyezkedünk azzal, ami belőlünk kikívánkozik, ebben a kifejezésre törő tartalomtól való félelmünk mutatkozik meg. A dadogó nem nyitott. Ha a kimondatlant kimondtuk, nincs többé okunk a dadogásra.
A dadogó gyermek fél attól, hogy valami feltörjön belőle, s annak szabad utat adjon. Meggátolja a szabad folyást, hogy jobban tudjon kontrollálni. Attól való félelem, hogy valami tolakodó csúszik ki a száján. Nyomás alatt áll. Bizonytalan.Túl gyorsan túl sokat akar mondani.
Megoldás: feloldani a belülről jövő félelmet. Több
bátorsággal nézni szembe a felmerülő gondolatokkal. Megtanulni kiállni a saját
gondolataink mellett, és megbízni a jobb agyféltekéből származó képekben. Beismerni
a mások feletti hatalom, és kontrollvágyat, és eredményesebb utat keresni ezek
megvalósítására. Más utakat találni a gondolati, és nyelvi kontroll
megvalósítására. Szándék, hogy megértsenek bennünket, önmagunk kifejezésének
szándéka. Megértésre találni.
Demencia
Megerősítés: Tökéletes helyen vagyok, és mindig biztonságban vagyok.
A közelmúlt eseményeit azonnal, a régmúlt eseményeit lassabban felejtjük el. Az agy leépül, mialatt az intellektus egyre inkább eltűnik, a lelki-emocionális folyamatok hosszabb ideig megmaradnak. A felelősség teljes átadása, a betegség bizonyos stádiumaiban már nem vagyunk képesek felelősségteljesen gondolkodni, és cselekedni.
Megoldás: feladni az arra irányuló kísérletet, hogy életünket ugyanúgy folytassuk, ahogyan eddig tettük. A mindennapi dolgok háttérbe szorítása, és a múlt eseményeinek feldolgozása. Az élet nagy összefüggéseinek észrevétele, az apró-cseprő ügyek figyelmen kívül hagyása, elfeledése. Minden lényegtelen földi dolog elvész, feledésbe merül, míg a lényeg a lelki fejlődés megmarad. Menekülés helyett tudatos visszahúzódás az öregkorba.
Depresszió
Drágakő: azurit, füstkvarc, kalcedon, krizolit, gránát, lapis lazuli, magnezit, mohaachát, opál (fehér, vörös), pirit, rubin, rutilkvarc, spinell, zafír, akvamarin, kunzit, citrin, borostyán, napkő, angelit, olivin
Illóolaj: kamilla, zsálya, jázmin, levendula, narancsvirág, pacsuli, rózsafa, szantál, ilang-ilang
Gyógynövény: orbáncfű, citromfű, levendula
Megerősítés: Most meghaladom mások félelmeit, és korlátait. Én teremtem az életemet.
A depresszió egy tünetegyüttes gyűjtőfogalma, amely a levertségtől, a motiváció gátoltságától egészen a teljes apátiával járó, úgynevezett endogén depresszióig tart. A depressziós személy aktivitása teljes mértékben gátolt, hangulata nyomott, s egy sor testi kísérő tünete is van, úgymint fáradtság, alvászavarok, étvágytalanság, székrekedés, fejfájás, heves szívdobogás, keresztcsonti fájdalmak, nőknél menstruációs zavarok és általában a testi funkciók legyengülése. A depressziós beteget erős lelkifurdalás gyötri, tele van szemrehányással önmaga iránt, s állandóan jóvá akar tenni valamit.
- Agresszió - Az agresszió, amelyet megnyilvánulásában blokkolunk, befelé fordul. Lelkifurdalás. Az agresszió csak az életenergia, az aktivitás egy különös formája. A depressziós személy kényszeresen kerül mindent, ami nyilvánosan nem elismerésre méltó, és makulátlan életvezetésével próbálja meg agresszív, destruktív impulzusait palástolni. Az önmaga ellen fordított agresszió legnyilvánvalóbb kifejezési formáját az öngyilkosságban találja meg.
- Felelősség - A depresszió a felelősség elutasításának legszélsőségesebb formája. Aki depressziós, az nem cselekszik, csak vegetál. Bármennyire elutasítja is azonban az aktív szembesülést az élettel, lelkifurdalása hátsó kapuján ismét konfrontálódik a felelősség témájával. A felelősségvállalástól való félelem ott áll minden depresszió előterében.
- Lemondás - A depressziós személy mindent megvont magától, ami élő, a mozgást, a változást, a társaságot, a kommunikációt, s manifesztálja minden élő ellenpólusát, az apátiát, a merevséget, a magányt, a halálgondolatokat. Az élet haláloldala, mely a depresszióban oly hatékonyan érvényesül, nem más, mint a páciens saját árnyékvilága. A konfliktus itt az, hogy a páciens ugyanúgy fél az élettől, mint a haláltól.
Lelki hatások: elnyomott fájdalom, gyász. Az életenergia elnyomása az élet bizonyos fordulópontjain. Menekülés a nyomás alól. Sem élni, sem meghalni nem vagyunk képesek. Félelem a felelősségtől. A halállal való foglalkozás nem megfelelő módja, öngyilkos gondolatok formájában. Székrekedés, mert a gyomor nem működik kellően. Impotencia, mivel a szexualitás is csak feszültségkeltéssel képes működni. Elhaló légzés, és lelassult szívműködés. Mély belső szomorúságot takar, olyan elfojtott érzelmek felhalmozódását jelenti, amelyek konfliktust okoznak a test és a lélek között. A depresszió belülről felemészt, nyomorultnak, értéktelennek érezzük magunkat. Folyamatosan a múltban élünk, és nem vagyunk képesek ezen túltenni magunk. A jelen és a jövő nem létezik számunkra. Fontos, hogy a dolgokhoz való hozzáállásunkon változtassunk. A depresszió gyakran egy igen fontos mérföldkő az életünkben, mert arra kényszerít, hogy szembenézzünk önmagunkkal. Mindenáron egy másik életet szeretnénk. Feszültség húzódik a között, amik vagyunk, és amivé válni szeretnénk. Belső egyensúlyunk felborul, ránk sem lehet ismerni. Úgy érezzük, korlátoznak, szépen lassan elveszítjük a létünk lényegét, az élni akarásunkat, az életkedvünket. Haszontalannak érezzük magunkat. A depresszió oka általában a körülöttünk lévő dolgokban keresendő, egy élethelyzetben. Legyen szó a minket körülvevő emberekről, állatokról vagy dolgokról. Lehet szó arról, hogy félünk valaminek az elvesztésétől, vagy valamilyen súlyos vita uralja a közvetlen környezetünket. Néha nehéz kijelölni saját magunk és életterünk határait. A depressziós emberek gyakran nagyon érzékenyek. Hajlamosak lehetnek önpusztító magatartásra. Figyelemre, odafigyelésre van szükségük, hogy újra megtanulják értékelni saját magukat. A depresszió tudat alatt a környezetének manipuláló eszközévé is válhat. Az életének nem része többé a nevetés. Bármi legyen is búskomorság oka, meg kell vizsgálni, melyek a depresszió mögött húzódó valódi okok. A valóság és a kötelezettségek elől való menekülés semmire sem jó, még akkor sem, ha néha ez tűnik a könnyebb útnak. Fontos, hogy tudatában legyünk a kötelességeinknek.
Megoldás: tudatos gyakorlatok arra vonatkozóan, hogy miként térhetünk vissza ismét életünk mandalaközéppontjába. Megtanulni válaszolni a sors kihívásaira. Elgondolkodni a halálon, illetve azon a tényen, hogy a test halandóságával szemben a lélek halhatatlan. Megérteni saját szükségletünket a vitalitás, életerő terén. Megbékélés az élet ciklikusságával, ritmusával. Megtalálni a fényt a sötétségben.
Diftéria
Drágakő: fakvarc, hegyikristály, malachit, obszidián, rubin
Illóolaj: eukaliptusz, levendula, kakukkfű, bergamott, citrom
Fájdalmas nyelés. Vastag, gyulladt lepedék a torokban, és a garaton. Fennáll a veszélye, hogy a betegség átterjed a szívre, az idegekre.
Lelki hatások: nehezünkre esik a nyelés. Mivel a torok a beszédet, a kommunikálást és a párbeszédet teszi lehetővé, ez azt jelezheti, hogy nem mondunk el, visszafojtunk bizonyos dolgokat. Nem tudjuk kifejezésre juttatni, amit érzünk, lenyeljük az érzéseinket, és az igényeiknek sem adunk hangot. Félünk a visszautasítástól, és mások reakcióinak függvényében cselekszünk.
Megoldás: tudatosítani magunkban, hogy mennyit nyeltünk már eddig is, és már nem akarunk többé nyelni. A kommunikáció, és a kapcsolat nyílt megvédése. Bátran harcolni az életért, az életben. Ismerjük el annak a fontosságát, hogy az igényeinket és érzelmeinket megismertessük másokkal ahelyett, hogy elfojtanánk azokat. Változtatnunk kell bizonyos dolgokon. Olyannak kell elfogadnunk és szeretnünk önmagunkat, amilyenek vagyunk. Ha szeretjük és tiszteljük magunkat, akkor mások is viszont szeretnek és tisztelnek bennünket.
Duzzanat
Megerősítés: Gondolataim szabadon és könnyedén áramlanak. Könnyedén átfutom az ötleteket.
Dongaláb
A lábfej erős befelé hajlása (lappangó öröklődés). A járásban akadályozottak vagyunk.
Lelki hatások: testi fejlődésünk megkérdőjeleződik. Akadályok gördülnek elénk, amelyek torzulást okoznak. Elegancia helyett esetlenség.
Megoldás: barátkozzunk meg a lassú,
de folyamatos előrejutással. Haladjunk inkább belső valónk felé, ne pedig
kifelé. Pótoljuk a korábbi fejlődési szakaszokat. A belső fejlődést helyezzük a
külső elé.
Down-kór
Minden egyes sejtmag 21. kromoszómája dupla, és, ezáltal egy teljesen más ember születik. Az agy normális, megszokott fejlődésétől a páciensé számos eltérést mutat. Kötőszöveti gyengeség, amely az ízületek szélsőséges nyújthatóságával párosul. Egy sor eltérő külső jegy. Szellemi fogyatékosság. Ennek ellensúlyozásaként gyakran gazdag érzelemvilág, az érzelmek mély megélésének képessége. A végtagok gyengesége akadályozza a Down-kóros pácienst a világ általános megélésében. Nehezen tudja megragadni a világot, és annak dolgait, nehezen és lassan tud csak közlekedni. Nem teljesítményorientált. A normális érési folyamat elmarad. Hiányoznak a célirányos cselekedetek. Differenciálatlan nyelvezet, nem tiszta, nem következetes nyelvi kifejezések. Az absztrakt gondolkodási készség fejletlen éppúgy, ahogyan a test egyes részei is. A gondolkodás csúcsképessége szintén megrekedt a fejlődés egy korábbi állomásán. Az egymástól élesen megkülönböztethető dolgok kívül rekednek a páciens látókörén, éppúgy, ahogy a gyermekek se képesek a saját magukon kívül eső dolgokra reflektálni.
Megoldás: elfogadni a sors által rájuk mért szellemi fogyatékosságot. A Down-kóros gyermek, mint bármely más egészséges gyermek, ugyanúgy képes jelenlétével egyensúlyt teremteni a családon belül. Az intellektuális súlypontú családban érzelem gazdag lényével ő képviselheti az ellensúlyt. A Down-kóros gyerekek mágikus világképpel rendelkeznek. A szülők előre gyártott elképzeléseit, és igényeit korrigálják, hiszen nem felelnek meg azok elképzeléseinek, hanem valami teljesen újat hoznak a családba. Egyik szülőre se hasonlítanak, hiszen megvan a saját Down-családjuk, amelyre rasszoktól függetlenül hasonlítanak. Ezek a gyermekek sokkal nagyobb, és ráadásul addig ismeretlen feladatok, és kihívások elé állítják a szülőket. A szülőknek meg kell vizsgálniuk saját, egyéni sorsukba vetett bizalmukat. Felismerni, és elfogadni a tényt, hogy az élet végső soron nem tervezhető. Tisztelet, és alázat az élet minden formájával szemben. Aki különleges gyermeket akart, meg is kapja, néha ezen a szokatlan módon, ami kihívás elé állítja a szülőt. Akit hajtott, és sürgetett a gyermek utáni vágy, az megkapja azt az igazán gyermeki lényt, aki a normálistól eltérő ideig szorul a szülő gondoskodására. Elfogadni a szellemi fogyatékosságot, és egyfajta lehetőséggé átlényegíteni azt. Önszántából lemondani az intellektuális játszmákról. Mélyebbre hatolni az agy, és az emberi lét ősi, eredeti területein. Öntudatos kívülállóvá, érzelmi beállítottságú emberré válni. Naiv, és természetes módon érzékelik a világ összetevőit. Az egyszerű, de lényeges dolgokat inkább szeretettel, mintsem értelemmel közelítik meg. Az egyszerűség megélése, az egységhez fűződő szoros kapcsolat gyakran szívbaj formájában tanít.
Duzzadt szem
Lelki hatások: nem akarjuk látni a
világot, illetve saját helyzetünket a világban. A duzzadt, táskás szem által
öregebbnek nézünk ki, kialvatlannak, túlhajszoltnak tűnünk. Belefáradunk az
élet küzdelmeibe, már nem is akarjuk észrevenni a jót az életben. Félelem a jövőtől.
Megoldás: be kell hunynunk a szemünket egy időre, és ki kell pihennünk magunkat. Meg kell tanulnunk behunyni az egyik szemünket, elnézőnek lenni bizonyos dolgokkal szemben. Felismerni, és tudatosítani saját túlterheltségünket, meg kell vitatnunk további életterveinket. Időt kell szakítanunk arra, hogy nyugodtan kipihenhessük magunkat. Észre kell vennünk, melyek azok a tényezők, amelyek, vagy akik megnehezítik élettervünk kialakítását.
Dührohamok
Illóolaj: bazsalikom, kamilla, izsóp, levendula, borsmenta, rozmaring, majoranna
Lelki hatások: hiányzik a bátorságunk ahhoz, hogy agresszióinkat ott juttassuk kifejezésre, ahol azok kialakulnak. Elveszítjük az irányítást önmagunk, illetve energiáink felett, a lelki biztosítékok kiégnek. Egy spontán vészkiáltás, egy belső lázadás, a mély elégedetlenség kifejeződése. Kétéves kor előtt csupán egyfajta reagálási forma bizonyos rossz érzésekre, később azonban a tiltásokkal szemben mutatott ellenállásba fordul át. Esetleg lehet érzelmi zsarolás, uralkodás eszköze. A minket elárasztó érzelmek a máj területére koncentrálódnak, és olyan mérgek megjelenését okozhatják, amelyek könnyen májproblémához vezethetnek. A gondolataink összesűrűsödnek, érzelmeink felerősödnek, olyannyira, hogy már semmit nem látunk világosan. Felmegy a vérnyomásunk, és vérvörösek leszünk a méregtől. Ha dühösek vagyunk, fontos, hogy rájöjjünk, mi váltotta ki ezt az állapotot. Talán gyengének érezzük magunkat, vagy úgy érezzük, hogy igazságtalanság, meg nem értés áldozatai lettünk, amelyet nagyfokú érzékenységünk csak még inkább felerősít.
Megoldás: barátkozzunk meg agresszív erőinkkel, és becsüljük meg azokat. Építő jellegüket használjuk ki. Véleményünknek nyíltan adjunk hangot, juttassuk bátran kifejezésre önmagunkat. Amikor rátalálunk a kiváltó okra, rájövünk, hogy a konfliktus tudat alatt ismétlődik, és olyan helyzetekből is kiindulhat, amelyeket gyermekkorunk óta nem rendeztünk, nem orvosoltunk. Nyissunk a szeretet felé, és tanuljuk meg kimutatni. Legyünk elővigyázatosak, és ezentúl minden olyan jelre figyeljünk, amely egy esetleges dühkitörést jelez, és ne idegesítsük fel magunk feleslegesen.