Bazsalikom
Gyógyhatása: bélférgek, pattanás, immunrendszer erősítése, gyomor- és bélhurut-csillapító, köhögéscsillapító és idegerősítő, torokgyulladás-csökkentő. Teáját köhögés csillapítására, idegnyugtatóul, étvágyjavítóul, szélhajtóul, tejszaporítóul, vizelethajtóul használják. Toroköblítőként, kelések érlelésére is használják.
Belsőleg: tompítja az
emésztőrendszeri görcsöket. Étvágygerjesztő, vizelethajtó, szélhajtó, valamint
tejelválasztást fokozó tulajdonságú. Fertőzés elleni szer, alkalmazhatjuk a
légzőszervi megbetegedéseknél köhögéscsillapító hatása miatt.
Nyugtató: pozitívan hangolja át az idegrendszert, depresszió, fáradékonyság, idegfeszültség, és fejfájás esetén. Nyugtatja a gyomrot. A gyógynövényes tisztító, méregtelenítő kúrák fontos alkotórésze, immunerősítő.
Külsőleg: nehezen gyógyuló sebek esetén segíti a hegesedést. Bélférgek ellen eredményesen felhasználható. Főzetét külsőleg borogatásra, torokgyulladás esetén öblögetésre is alkalmazzák. Külsőleg alkalmazott alkoholos kivonata a sebgyógyulást elősegítő kenőcsök egyik alapanyaga, sebekre, sérülésekre ajánlott. A bazsalikomot gyakran más növényekkel (menta, fűszerkömény) együtt használják.
A zöld növényi részekben sok a C-vitamin.
Felhasználása: sokoldalúan használható: levesek, (különösen fehér babból készült)
főzelékek, saláták, szószok, pácok, sültek, mártások, darált húsok,
halételek, kolbászáruk, növényi ecetek, ecetes és vizes uborka
ízesítéséhez, gyógytea készítésére.
Főtt ételekhez a főzés utolsó perceiben kell hozzáadni. Íze a legjobban citrommal és fokhagymával kombinálva érvényesül.
A leveléből készült
forrázatot gyomorrontás és étvágytalanság esetén alkalmazzák. A
felfúvódás és a bélgázképződés kiegészítő kezeléseként szélhajtónak
használják. Összehúzó hatása enyhíti a garatgyulladás tüneteit.
Ellenjavallat: terhes nők csak fűszermennyiségben fogyaszthatják. Menstruáció elősegítésére használható. Gyógyszermennyiségben csak az orvossal történt megbeszélés szerint alkalmazzuk.