Babérlevél
Gyógyhatásai: a népi gyógyászatban nyugtatónak, emésztés- és étvágyserkentőnek, gyomorerősítőnek, vizelethajtónak, füstölőnek használják. A bogyóiból nyert olaját pedig bedörzsölésre, bőrgyulladások, kiütések lohasztására, féregtelenítésre használják.
A babérlevél, illetve kivonatának napi szintű fogyasztása segíthet, hogy vércukorszintünk alacsonyabb legyen. A babérlevélben olyan összetevők vannak, amelyek segítenek az inzulin hatékonyabb feldolgozásában, sőt még a koleszterinszintet is csökkenthetik. A magas koleszterinszint növeli a stroke és a szívroham kialakulásának esélyét.
Nem véletlen, hogy a babféléket, illetve egyéb hüvelyeseket tartalmazó ételekbe babérlevelet szokás tenni. Segíti az emésztést, serkenti és megkönnyíti a szervezet méregtelenítését, a káros anyagok kiürülését. A babérlevél enzimjei segítenek abban, hogy szervezetünk gyorsabban lebontsa az elfogyasztott táplálékot. A babérlevélnek gyulladáscsökkentő hatása is van. Segít enyhíteni az ízületi fájdalmakat akár külsőleg, borogatásként használva is. Törjünk össze péppé néhány levelet, majd kenjük az érintett területekre, tegyünk rá egy törölközőt, és pihenjünk így húsz percig. A babérolaj a halántékba masszírozva a fejfájást is enyhítheti. A sebeket, karcolásokat is bekenhetjük babérlevélpasztával, mivel a levelek antibakteriális és mikrobaölő hatásúak. Gombás fertőzések kezelésére is használható. A babértea pedig olyankor jöhet jól, ha fáj a torkunk és nagyon köhögünk - néhány nap alatt enyhítheti a tüneteket, ha rendszeresen fogyasztjuk.
Gyógyhatásai között a babérolaj nyugtató hatását tartják számon. Forrázatát belsőleg, külsőleg pedig fürdővízbe téve az idegeket elernyesztő és az alvást segítő tulajdonságát tapasztalták.
A legtöbb aromás fűszerhez hasonlóan, a babérlevél olaja elpusztítja
a betegségeket okozó baktériumokat és gombákat. A babér nem elég
hatékony fertőtlenítő orvosi kezelések esetén, ám kisebb háztartási
baleseteknél a friss gyógynövény külsőleg használható.
Kevésbé ismert a babér csótányriasztó hatása. A kellemetlenkedő rovarok ellen érdemes
szétmorzsolt babérlevelet szórni a konyhába.
Jótékony, mágikus erővel ruházták fel a babérfát és a levelét. Úgy tartották például, hogy véd a villámlás ellen, sőt, nemcsak a természet erői, hanem a gonosz földi megjelenései, a boszorkányság, a fekete mágia, az ördögi rosszakarat ellen is. Úgy vélték, a segítségével közelebb kerülhetnek a jövő titkaihoz, ezért jóslásokhoz is használták, áldozati tüzet gyújtottak vele, és a tűz pattogásából igyekeztek kihallani a sorsukat. A papi jósok babérlevelet vettek a szájukba, hogy segítse őket a tisztánlátásban, és az igazmondó jóslat megfogalmazásában.